driver - онтологија

возач повеќе

мн. возачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што вози, што управува моторно или други возила.
Албански: shofer, vozitës
Употреба: Транспорт

терач повеќе

мн. терачи
Вид збор: Именка, машки род
Оној што тера.
Примери:
Терач на волови.

терачка повеќе

Види и: терач (м.)
мн. терачки
Вид збор: Именка, женски род
Жена терач.

управувач повеќе

мн. управувачи
Вид збор: Именка, машки род
возач, терач
Албански: shofer, vozitës
Употреба: Транспорт

шофер повеќе

мн. шофери
Вид збор: Именка, машки род
Терач, возач на автомобил - по занимање.
Француски: chauffeur