drug - онтологија

дрога повеќе

мн. дроги
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Исушени делови од лековити растенија што се употребуваат како лек.
Албански: drogë
Употреба: Медицина
Суров или преработен производ од различно потекло (растително, животинско, минерално) што се употребува во медицински и други цели.
Албански: drogë
Употреба: Медицина
Материја што дејствува опојно врз нервниот систем и доведува до зависност со најтешки последици.
Албански: drogë
Употреба: Правда

дрогира повеќе

дрогираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Принуди, принудува, натера, тера некого да земе дрога.
Албански: drogon, jep drogë

медикамент повеќе

мн. медикаменти
Вид збор: Именка, машки род
лек, апче
Употреба: Медицина