duration - онтологија

век повеќе

мн. векови
Вид збор: Именка, машки род
Траење, постоење на нешто.
Албански: kohëzgjatje

времетраење повеќе

мн. времетраења
Вид збор: Именка, среден род
Период на случување, период на траење.

тек повеќе

мн. текови
Вид збор: Именка, машки род
поминато време
Албански: koha e kaluar

трајност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
траен