eccentric - онтологија

антика повеќе

мн. антики
Вид збор: Именка, женски род
Чуден, специфичен, интересен човек.
Албански: ekscentrik, i çuditshëm
Употреба: Разговорно

ексцентрик повеќе

мн. ексцентрици
Вид збор: Именка, машки род
ексцентрична личност

ексцентричен повеќе

ексцентричниот
Вид збор: Придавка
Што нема ист заеднички центар; што се оддалечува од центарот.
Албански: ekscentrike
Употреба: Физика
Што се однесува многу необично, неурамнотежен.
Албански: ekscentrike
Употреба: Преносно значење