echelon - онтологија

ешалон повеќе

мн. ешалони
Вид збор: Именка, машки род
Дел од воена формација, воена единица поставена во колона, обично во движење.
Албански: njësit, eshallon, skalion
Употреба: Воен термин
Дел од група на истурена позиција, во органи на управа и сл.
Албански: eshallon
Употреба: Преносно значење