effect - онтологија

дејство повеќе

мн. дејства
Вид збор: Именка, среден род
Пројавување некаква енергија, дејствување, функционирање.
Албански: ndikim, efekt

ефект повеќе

мн. ефекти
Вид збор: Именка, машки род
Резултат од работа, последица од извршување на некакво дејство или процес.
Албански: efekt
Појава што дејствува врз сетилата (звуци, шумови, светло и др.)
Албански: efekt
Употреба: Сцена

последица повеќе

мн. последици
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што произлегува од некакво дејство или состојба; тоа што е резултат од некоја причина.
Албански: pasojë

реперкусија повеќе

мн. реперкусии
Вид збор: Именка, женски род
одглас, одраз
Албански: efekt, jehonë

учинок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ефект, резултат
Српски: учинак
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Работи по учинок.