egghead - онтологија

главуч повеќе

мн. главучи
Вид збор: Именка, машки род
Човек со голема глава.
Албански: kokëmadh
Употреба: Пејоратив

полноглавец повеќе

мн. полноглавци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е ограничен, што многу учи и не го интересира ништо друго.
Албански: njeri i kufirzuar
Употреба: Иронично , Преносно значење , Разговорно