enlighten - онтологија

прогледа повеќе

прогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се просвети, добие определено знаење.
Албански: arsimoj
Употреба: Преносно значење

просветли повеќе

просветлат
Вид збор: Глагол, свршен
Доживее состојба на полна хармонија на духовното и телесното во спознавањето на себеси.
Употреба: Книжевен збор