envelope - онтологија

коверт повеќе

мн. коверти
Вид збор: Именка, машки род
Хартиена обвивка во која се испраќа писмо.

обвивка повеќе

мн. обвивки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа во што е нешто обвиено, завиткано, со што е покриено од cите страни.

плик повеќе

мн. пликови
Вид збор: Именка, машки род
Хартија превиткана и залепена со капак, да може да се стави во неа друга хартија, пари, писмо и сл.
Албански: pliko, zarf
Употреба: Транспорт

плико повеќе

Види и: плик (м.)
мн. пликоа
Вид збор: Именка, среден род
плик
Употреба: Разговорно