erosion - онтологија

ерозија повеќе

мн. ерозии
Вид збор: Именка, женски род
Разорување, трошење на Земјината кора под дејство на природни процеси.
Албански: gërryerje
Употреба: Геологија
Нагризување, разјадување на слузокожата.
Албански: konsumuarit
Употреба: Медицина
Уништување под определени околности.
Албански: shkatërrim
Употреба: Преносно значење