erotic - онтологија

еротика повеќе

(едн.) еротиката
Вид збор: Именка, женски род
Љубовна поезија и литература во која се воспеваат сетилните страсти.
Албански: erotikë
Употреба: Литература
љубовна страст, љубовен занес
Албански: erotikë

еротичен повеќе

Види и: еротски (прид.)
еротичниот
Вид збор: Придавка
еротски

еротски повеќе

еротска
Вид збор: Придавка
Што е во врска со љубовта и сетилните страсти.
Примери:
Еротски приказни.