err - онтологија

грешава повеќе

грешаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави нешто погрешно.

греши повеќе

грешат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави грешка, згреши.
Албански: gaboj

заблуди повеќе

заблудат
Вид збор: Глагол, свршен
Доведе некого во заблуда.
Албански: mashtroj, lajthis
(се заблуди) се занесе, се излаже
Албански: mashtrohem

загреши повеќе

загрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да греши.
Албански: fillon të gaboj

залута повеќе

Види и: лута (несв.)
залутаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стигне негде каде што не е предвидено, стигне случајно.
Албански: arrin gabimisht

згрешава повеќе

згрешаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
згреши

згреши повеќе

згрешат
Вид збор: Глагол, свршен
греши

измами повеќе

измамат
Вид збор: Глагол, свршен
(се измами) се излаже
Албански: mashtrohem

окали повеќе

окалат
Вид збор: Глагол, свршен
заплетка, изгреши
Албански: gaboj
Употреба: Преносно значење

погреши повеќе

погрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи грешка.
Албански: gaboj

попрегреши повеќе

Види и: прегреши (св.)
попрегрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Погреши, згреши малку.
Употреба: Ретко

согреши повеќе

(се) согрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи грешка, погреши.

согрешува повеќе

Види и: согреши (св.)
согрешуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
согреши

цапне повеќе

цапнат
Вид збор: Глагол, свршен
згреши
Албански: gaboj
Употреба: Преносно значење , Разговорно