evangelist - онтологија

евангелист повеќе

мн. евангелисти
Вид збор: Именка, машки род
Еден од четворицата пишувачи на евангелијата.
Албански: evangjelist
Употреба: Црковен термин
Припадник на евангелистичката црква, протестант.
Албански: evangjelist
Употреба: Црковен термин