excerpt - онтологија

екстракт повеќе

мн. екстракти
Вид збор: Именка, машки род
Извадок од текст.
Албански: ekstrakt, fragment

ексцерпција повеќе

мн. ексцерпции
Вид збор: Именка, женски род
Краток извадок од објавено дело.
Употреба: Литература

извадок повеќе

мн. извадоци
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што е извадено од некоја целина.