excitement - онтологија

возбуда повеќе

мн. возбуди
Вид збор: Именка, женски род
Психичка состојба што се карактеризира со зголемена активност на чувствата и што влијае врз однесувањето на човекот.
Албански: shqetësim, eksitim

надразнетост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Состојба на дразба.

побуда повеќе

мн. побуди
Вид збор: Именка, женски род
Иницирање на активност со додавање на енергија.
Албански: eksitim
Употреба: Технологија
Примери:
Побуда од идеален струен извор.

пожар повеќе

мн. пожари
Вид збор: Именка, машки род
Бурни чувства.
Албански: eksitim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пожарот во неговото срце никако да стивне.

смут повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Душевно колебање, возбуда, тревога.
Албански: zemrim, ngacmim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Чувствуваше дека не ќе може да го скрие смутот во душата.

трепет повеќе

мн. трепети
Вид збор: Именка, машки род
силна душевна возбуда
Албански: flakim
Употреба: Поетски збор , Преносно значење