excommunication - онтологија

екскомуникација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Исклучување од црковната заедница, фрлање анатема.
Албански: ekskomunikim
Употреба: Црковен термин
Исклучување од некоја заедница, организација, друштво и сл.
Албански: ekskomunikim
Употреба: Преносно значење