excursion - онтологија

екскурзија повеќе

мн. екскурзии
Вид збор: Именка, женски род
Патување со туристичка, културна, стручна, научна или некаква друга цел.
Албански: ekskurzion
Оддалечување, отстапување од основната тема на разговорот, дискусијата или предавањето.
Албански: ekskurzion
Употреба: Преносно значење

излет повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Кратко патување во природа поради одмор или забава.