execute - онтологија

егзекутира повеќе

егзекутираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, извршува смртна пресуда.

изврши повеќе

извршат
Вид збор: Глагол, свршен
спроведе, оствари
Албански: zbatoj

погуби повеќе

погубат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши смртна казна со примена на судска пресуда според закон.
Албански: ekzekutim
Употреба: Правда

спроведува повеќе

Види и: спроведе (св.)
спроведуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
остварува, извршува