execution - онтологија

егзекуција повеќе

мн. егзекуции
Вид збор: Именка, женски род
Извршување смртна пресуда.
Албански: ekzekutim
Употреба: Правда

погуба повеќе

мн. погуби
Вид збор: Именка, женски род
погубување, уништување, пропаст

стрелање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
стрела
Албански: ekzekutim, pushkatim
Примери:
Го осудија на смрт со стрелање.