existentialism - онтологија

егзистенцијализам повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Филозофско учење што го поставува како центар на истражувањето прашањето на опстанокот.
Албански: ekzistencionalizëm
Употреба: Филозофија
Струја во француската литература.
Албански: ekzistencionalizëm
Употреба: Литература