explode - онтологија

експлодира повеќе

експлодираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Избувне, избувнува со силен звук и со распрскување на парчиња.
Албански: eksplodoj
Избувне, избувнува, од мирна состојба наеднаш премине, преминува во гласно изразување на силна вознемиреност, возбуда, гнев и сл.
Албански: eksplodoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно

запрска повеќе

запрскаат
Вид збор: Глагол, свршен
треска, прска, експлодира
Албански: shpërthej, pëlcas

прска повеќе

прскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се разбива, се распаѓа на честички, на парчиња при експлозија, кршење.
Албански: thyej

распрсне повеќе

распрснат
Вид збор: Глагол, свршен
(се распрсне) експлодира
Албански: shpërthej