explosion - онтологија

детонација повеќе

мн. детонации
Вид збор: Именка, женски род
Пукот, тресок, татнеж од експлозија.
Употреба: Воен термин

експлозија повеќе

мн. експлозии
Вид збор: Именка, женски род
Избувнување, распрснување со силен звук и тресок.
Албански: eksplozion
Употреба: Физика
Бурна реакција на бес, лутина или радост.
Албански: eksplozion
Употреба: Преносно значење

прскот повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Звук што се слуша при прскање.

трескот повеќе

мн. трескоти
Вид збор: Именка, машки род
Силен и остар шум.
Албански: përplasje