eye - онтологија

око повеќе

мн. очи
Вид збор: Именка, среден род
Орган на сетилото за вид кај човекот и кај животните.
Албански: syri
Употреба: Анатомија
Способност за забележување.
Албански: vështroj

окце повеќе

мн. окца
Вид збор: Именка, среден род
око
Албански: syçkë
Употреба: Анатомија , Деминутив

оче повеќе

мн. очиња
Вид збор: Именка, среден род
окце
Албански: syçkë
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор

оченце повеќе

Види и: око (ср.)
мн. оченца
Вид збор: Именка, среден род
око