fabric - онтологија

плат повеќе

Вид збор: Именка, машки род
ткаеница, ткаенина
Албански: pëlhurë
Употреба: Дијалектен збор
штоф
Албански: stof
Употреба: Ретко

сукно повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид волнена ткаенина.

ткаенина повеќе

мн. ткаенини
Вид збор: Именка, женски род
Материјал што се добива како резултат на ткаење.
Албански: pëlhurë
Употреба: Економија

ткаеница повеќе

Види и: ткаенина (ж.)
мн. ткаеници
Вид збор: Именка, женски род
ткаенина