factory - онтологија

фабрика повеќе

мн. фабрики
Вид збор: Именка, женски род
Организација, објект за производство.
Албански: fabrikë
Употреба: Економија
Примери:
Брат ми работи во фабрика.

фабричен повеќе

фабрична
Вид збор: Придавка
Што се однесува на фабрика.
Албански: fabrike, i fabrikës
Употреба: Економија
Примери:
Фабричен дефект.