falcon - онтологија

доган повеќе

мн. догани
Вид збор: Именка, машки род
сокол
Турски: doğan
Употреба: Архаизам

сокол повеќе

мн. сокли
Вид збор: Именка, машки род
граблива птица
Латински: falco Албански: skifter, fajkua

шаин повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Сокол, особено дресиран за лов на други птици.
Турски: şahin
Употреба: Архаизам , Зоологија