fall in love - онтологија

замили повеќе

(се) замилат
Вид збор: Глагол, свршен
(се замили) се засака
Албански: dashuroj, bëhet i dashur

замилува повеќе

Види и: милува (несв.)
замилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Почне да сака, да љуби некого.
Албански: fillon të dashuroj

зацапа повеќе

зацапаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се зацапа) Силно, длабоко се вљуби.
Албански: bie në dashuri
Употреба: Разговорно

севдоса повеќе

(се) севдосаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) вљуби
Турски: sevmek
Употреба: Разговорно