farce - онтологија

лакрдија повеќе

мн. лакрдии
Вид збор: Именка, женски род
Театарска претстава со лесна содржина, заснована врз шеговити, апсурдни ситуации.
Албански: farsë, shfaqje komike
Употреба: Сцена

фарса повеќе

мн. фарси
Вид збор: Именка, женски род
Комедија со лесни ефекти.
Албански: farsë
Употреба: Книжевен збор , Литература
Примери:
Историјата се повторува еднаш како трагедија а другпат како фарса.
Груба, непристојна, невкусна шега.
Албански: farsë
Употреба: Преносно значење