fastener - онтологија

копец повеќе

мн. копци
Вид збор: Именка, машки род
Метална направа за закопчување од два дела, машко и женско.
Турски: kopça

копче повеќе

мн. копчиња
Вид збор: Именка, среден род
копец
Турски: kopça Албански: shul, kopcë
Употреба: Деминутив

прицврстувач повеќе

мн. прицврстувачи
Вид збор: Именка, машки род
Предмет, средство што служи за прицврстување; што прицврстува.