fat - онтологија

мавца повеќе

Види и: маст (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
маст
Употреба: Деминутив

мазнина повеќе

мн. мазнини
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Општо име за сите видови маснотии.

маснотија повеќе

мн. маснотии
Вид збор: Именка, женски род
Мрсни состојки во нешто.
Албански: yndyrë

маст повеќе

мн. масти
Вид збор: Именка, женски род
Густа, мрсна материја од различно потекло што cе користи за мачкање на телото, за лекување, за подмачкување машини, апарати итн.
Албански: yndyrë

мрс повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Храна која содржи масти (месо, сланина, млечни производи).
Употреба: Гастрономија

сера повеќе

Види и: сереј (м.)
Вид збор: Именка, женски род
сереј

сереј повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Маснотија на првото млеко кај жена и кај добитокот.
Албански: yndyrë