faucet - онтологија

славеј повеќе

мн. славеи
Вид збор: Именка, машки род
славина
Албански: rubinet
Употреба: Дијалектен збор , Технологија

славина повеќе

мн. славини
Вид збор: Именка, женски род
Направа за отпуштање течност или гас.
Употреба: Технологија

чешма повеќе

мн. чешми
Вид збор: Именка, женски род
Цевката, славината од која истекува водата.
Албански: rubinet
Употреба: Технологија
Примери:
Затвори ја чешмата.

чешмиче повеќе

мн. чешмичиња
Вид збор: Именка, среден род
чешма
Употреба: Деминутив

чешмурка повеќе

Види и: чеп (м.)
мн. чешмурки
Вид збор: Именка, женски род
Чеп на чешма од која тече вода.
Албански: çep, rubinet