fava bean - онтологија

бакла повеќе

мн. бакли
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Градинарско растение со бели цветови и плод од зрна покрупни од грав.
Латински: Vicia faba Турски: bakla Албански: bishtajë, fasule
Употреба: Ботаника , Гастрономија

баклица повеќе

мн. баклици
Вид збор: Именка, женски род
бакла
Употреба: Ботаника , Деминутив