fennel - онтологија

морач повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лековита, ароматична, зачинска, медоносна, хранлива и индустриска билка, висока од еден до два метра со пријатен мирис и вкус.
Латински: Foeniculum vulgare Албански: kopër
Употреба: Ботаника