finger - онтологија

алка повеќе

алкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
бара, напипува
Употреба: Дијалектен збор

пипа повеќе

пипаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Фаќа, пофаќа со раце, со прсти гиба.
Албански: prek

попипа повеќе

попипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Пипа нешто малку, површно.