first-born child - онтологија

првак повеќе

мн. прваци
Вид збор: Именка, машки род
Прво родено дете во семејството.
Албански: i parë

првенец повеќе

мн. првенци
Вид збор: Именка, машки род
првородено дете
Албански: fëmij i parë