fish - онтологија

пијор повеќе

пијорот
Вид збор: Именка, машки род
Вид слатководна ситна риба во Охридското Езеро.
Латински: phoxinus phoxinus
Употреба: Зоологија

риба повеќе

мн. риби
Вид збор: Именка, женски род
Вид водно животно.
Латински: Pisces Албански: peshk
Употреба: Зоологија

рибари повеќе

рибарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со ловење риба.

рибен повеќе

Види и: рибин (прид.)
рибниот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на риба, сврзан со добивањето, продавањето и обработката на риба.
Албански: i peshkut, peshku
Употреба: Економија

рибенце повеќе

Вид збор: Именка, среден род
риба

рибин повеќе

рибиниот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на риба; приготвен од риба.
Албански: peshku
Употреба: Гастрономија

рибица повеќе

Види и: рипче (ср.)
мн. рибици
Вид збор: Именка, женски род
риба

рибичка повеќе

мн. рибички
Вид збор: Именка, женски род
риба, рипче
Албански: peshk i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија

рибиште повеќе

мн. рибишта
Вид збор: Именка, среден род
риба

рибји повеќе

Види и: рибин (прид.)
рибјиот
Вид збор: Придавка
рибин

рипка повеќе

Види и: рипче (ср.)
мн. рипки
Вид збор: Именка, женски род
Златна рипка.
Латински: cyprinus auratus
Употреба: Зоологија
риба

рипче повеќе

Види и: риба (ж.)
мн. рипчиња
Вид збор: Именка, среден род
риба
Примери:
Фативме само неколку рипчиња.

ричка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
рипче
Употреба: Деминутив