flare - онтологија

вивне повеќе

вивнат
Вид збор: Глагол, свршен
За оган - пламне, силно се разгори.
Албански: flakërim
(се вивне) Се запали силно.
Албански: ndizet

згори повеќе

згорат
Вид збор: Глагол, свршен
(се згори) Се разгори.
Албански: digjet

пламени повеќе

Види и: пламти (несв.)
(се) пламенат
Вид збор: Глагол, несвршен
пламти
Употреба: Ретко