fledgeling - онтологија

подлетарка повеќе

мн. подлетарки
Вид збор: Именка, женски род
Птица, пиле што учи да лета, со недооформени крила.
Албански: shpezë
Употреба: Зоологија
Тој што ги прави првите чекори во нешто.
Албански: fillestar
Употреба: Преносно значење

полетарче повеќе

мн. полетарчиња
Вид збор: Именка, среден род
Птица што ги прави првите обиди да лета.
Албански: zog i ri
Употреба: Биологија