flesh - онтологија

месо повеќе

мн. меса
Вид збор: Именка, среден род
Мускулно ткиво на човек или животно што ги покрива коските.
Албански: mish
Употреба: Медицина
Мек и сочен дел од плод.
Албански: mish, tul