flower - онтологија

китка повеќе

мн. китки
Вид збор: Именка, женски род
цвет
Албански: lule
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор

цавток повеќе

мн. цавтоци
Вид збор: Именка, машки род
цвет, цут
Албански: lule
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор

цвеќе повеќе

мн. цвеќиња
Вид збор: Именка, среден род
Растение со лисја и цвет.
Албански: lule
Употреба: Ботаника
Рачка со цвет од такво растение.
Албански: lule

цутче повеќе

Види и: цут (м.)
мн. цутчиња
Вид збор: Именка, среден род
цветче
Албански: lulëzë
Употреба: Ботаника , Деминутив