flowerpot - онтологија

саксија повеќе

мн. саксии
Вид збор: Именка, женски род
Сад од глина за одгледување цвеќе.
Турски: saksı

саксиче повеќе

Види и: саксија (ж.)
мн. саксичиња
Вид збор: Именка, среден род
саксија
Употреба: Деминутив