fluorescence - онтологија

флуоресценција повеќе

(едн.) флуоресценцијата
Вид збор: Именка, женски род
Светкање што настанува при осветлувањето на некои материи и исчезнува веднаш по отстранувањето на светлосните зраци.
Албански: fluorescencë
Употреба: Физика