focal - онтологија

фокален повеќе

Види и: фокус (м.)
фокална
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на фокус.
Албански: fokale, vatrore
Употреба: Физика
Примери:
Фокална линија.

фокусен повеќе

Види и: фокус (м.)
фокусна
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на фокус.
Албански: fokusore, vatror
Употреба: Физика

централен повеќе

централни
Вид збор: Придавка
најважен, основен, суштествен
Албански: qendror