foot - онтологија

нога повеќе

мн. нозе
Вид збор: Именка, женски род
Долниот дел од ногата на човекот, од глуждот до прстите.
Употреба: Анатомија
Како мера за должина, должината на стапалото.

подножје повеќе

мн. подножја
Вид збор: Именка, среден род
Долен дел на некое возвишение, рид, планина.
Албански: rrëzë
Употреба: Географија

стапалка повеќе

мн. стапалки
Вид збор: Именка, женски род
Трага од стапнување со нога.
Албански: gjurmë
стапало
Албански: shputë