forfeit - онтологија

пар-форфе повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Добивање на натпреварот или мечот „без борба“ по казна „по вина“ - поради недоаѓање на една екипа или натпреварувач на натпревар, поради неоснован прекин на натпреварот, поради повреда или друга некоја причина.
Француски: par forfait
Употреба: Спорт

предаде повеќе

предадат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекине партија, меч со признавање пораз, со откажување.
Албански: dorëzoj
Употреба: Спорт
(се предаде) Во игра - признае пораз.
Албански: dorëzoj
Употреба: Спорт

пропадне повеќе

пропаднат
Вид збор: Глагол, свршен
Не успее, не се исполни (план, надеж, желба).
Албански: humb
Употреба: Преносно значење
Помине залудно, без резултати.
Албански: humb