forward - онтологија

експедира повеќе

експедираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Испрати, испраќа, пратка или порака.

навален повеќе

навалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на навалата, што е од навалата.
Употреба: Спорт

напред повеќе

Вид збор: Прилог
Во насока на таа што е пред себе.
Албански: përpara
За изразување заповед, команда, повик.
Албански: përpara

препрати повеќе

препратат
Вид збор: Глагол, свршен
Испрати некого или нешто понатаму, на друго место.

фор повеќе

Вид збор: Именка, машки род
напад, навала
Албански: sulm
Употреба: Спорт
Примери:
Имаме слаб фор.

центар повеќе

мн. центри
Вид збор: Именка, машки род
Играч што игра во средината и го организира нападот во некои спортови.
Употреба: Спорт

центарфор повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Централен играч во нападот.
Употреба: Спорт
Примери:
(разг.) Игра со повлечен центарфор.