foundling - онтологија

наод повеќе

мн. наоди
Вид збор: Именка, машки род
Мало дете оставено, напуштено од родителите и најдено од друг.

наотче повеќе

Види и: наод (м.)
мн. наотчиња
Вид збор: Именка, среден род
наод