foyer - онтологија

фоаје повеќе

мн. фоајеа
Вид збор: Именка, среден род
Во театар, кино, концертна сала - просторија во која се задржува публиката пред претставата и за време на паузите.
Француски: foyer
Употреба: Архитектура и градба