fraction - онтологија

дропка повеќе

мн. дропки
Вид збор: Именка, женски род
Симбол формиран од броител и именител како цели броеви што претставуваат рационален број, а се разделени со дробна црта.
Албански: thyes, fraksion
Употреба: Математика

одломка повеќе

мн. одломки
Вид збор: Именка, женски род
Скршено, откинато парче.
Албански: copëz, pjesë

паберка повеќе

мн. паберки
Вид збор: Именка, женски род
одломки
Албански: thërmi
Употреба: Преносно значење

фракција повеќе

мн. фракции
Вид збор: Именка, женски род
Хемиска компонента која се издвојува со посебна метода.
Албански: frakcion, ndarje
Употреба: Хемија
Примери:
Една истражувачка група испитувала хемиски фракции на голем број овошни сокови.