fry - онтологија

испржи повеќе

испржат
Вид збор: Глагол, свршен
(се испржи) Се приготви со пржење.
Албански: fërgoj, tiganis
Употреба: Гастрономија

попржи повеќе

Види и: пржи (несв.)
попржат
Вид збор: Глагол, свршен
Пржи уште малку, кратко време.
Употреба: Гастрономија
(се попржи) Се пржи малку, кратко време.

похува повеќе

похуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Пржи во маст.
Француски: pocher
Употреба: Гастрономија

пржи повеќе

пржат
Вид збор: Глагол, несвршен
Готви храна во врело масло или маст.
Албански: fërgoj
Употреба: Гастрономија

тиганиса повеќе

тиганисат
Вид збор: Глагол, свршен
испржи
Употреба: Дијалектен збор